<style>.lazy{display:none}</style> Kurucumuz -

Kurucumuz

Kurucumuz

Mehmet Anakök

1966 yılında Samsun’da doğan Mehmet Anakök, Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Bölümünden mezun oldu.

1987 yılında Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı’nda çalışmaya başladı.

1994’te Etna Medical Elektronik Hizmetler İnşaat Ltd. Şirketi’ni kurdu. Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde devlet ve özel sektöre ait hastanelerde hemodiyaliz ünitesi kurulumu, su arıtma sistemi ve cihaz bakım onarım hizmetlerini ekibiyle birlikte gerçekleştirdi.

1987 yılından başlayarak, edinmiş olduğu bilgi ve beceresiyle pek çok başarılı projeye imza atan Mehmet Anakök, sırasıyla aşağıdaki şirketlerin kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

1998, Onur Diyaliz Hizmetleri A.Ş (İstanbul)

2002, Maltepe Onur Diyaliz Merkezi (İstanbul)

2003, 19 Mayıs Sağlık Hizmetleri A.Ş (Samsun)

2005, 19 Mayıs Sağlık Hizmetleri A.Ş (Çarşamba)

2007, 19 Mayıs Sağlık Hizmetleri A.Ş (Fatsa)

2008, Ozan Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş Boğaziçi Diyaliz Merkezi (İstanbul)

Yoğun geçen çalışma yaşamı nedeniyle, çocukluk yaşlarından itibaren ilgi duyduğu bateri çalmaya zaman ayıramayan Mehmet Anakök, ders alarak kısa sürede bateri çalmaya başlamış, çocuklarıyla birlikte  ‘’Baba ve Oğulları’’ adını verdiği bir müzik grubu kurmuştur.

Bir diğer tutkusu olan, dünyanın dört bir yanından yıllar içinde topladığı antika radyo ve pikapları orijinal yapılarına sadık kalarak onarımlarını yapmış, çoğunu çalışır hale getirmeyi başarmıştı.

Ahşap mobilyalı pikaplar ve lambalı radyolar şimdi sessizlik içinde onun yasını tutarak, zamanla bir müzeye dönüşmeyi bekliyorlar.

Profesyonel yaşamının yoğunluğuna rağmen sivil toplum kuruluşlarına da zaman ayıran Mehmet Anakök, uzun yıllar SAMDEF Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

Vefatından kısa bir süre önce de 19 Mayıs Vakfı’nın kuruluş çalışmalarını başlatan merhum Mehmet Anakök’ün Vakfın kuruluşunu görmeye ömrü yetmedi. 2019’da kuruluşu tamamlanan Vakıf, onun aziz hatırasına saygıyla kuruluş amacına uygun hizmetleri sürdürmek için yoluna devam etme kararlığındadır.

1991 yılında Aylin Özgü Tokmak’la evlenen Mehmet Anakök’ün, Onur ve Ozan adında iki çocuğu bulunmaktadır. 13 Ağustos 2018’te yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek aramızdan ayrılan Kurucumuz Mehmet Anakök’ü her zaman sevgi ve rahmetle anacağız.

Anısına saygıyla…